Rozpoczęcie

Jeśli dopiero zaczynasz grę, postaraj się uważnie przejść samouczek. Zadania w nim są łatwe do zaliczenia i mają pokazać ci mechanizm rozgrywki. Później jednak zlecenia staną się trudniejsze i bardziej wymagające. Rzućmy okiem na grę:

Miasto

Najistotniejszym elementem rozwoju jest produkcja. Tylko jeśli wyprodukujesz dość monet i zaopatrzenia, będziesz w stanie postawić najnowsze budynki i wyszkolić jednostki wojskowe. Pamiętaj - budynki mieszkalne przynoszą dochód w postaci monet, budynki produkcyjne natomiast tworzą zaopatrzenie. Sprawdź, co możesz zbudować i dobierz budynki, które najbardziej odpowiadają twojemu stylowi gry. Także bardzo ważnym elementem jest zadowolenie mieszkańców - pamiętaj więc, by budować dekoracje i budynki kulturowe, które zapewnią odpowiednią produktywność miasta.

Technologie

Na górze ekranu miasta znajdziesz liczbę pokazującą, ile posiadasz Punktów Rozwoju. Co godzinę dostajesz jeden, aż do osiągnięcia maksimum. To siła napędowa twojego imperium. Potrzebujesz Punktów Rozwoju by handlować, by wznosić Perły Architektury, a co najważniejsze: do badania technologii. Jeśli zainwestujesz odpowiednią liczbę Punktów Rozwoju w daną technologię, będziesz w stanie ją odblokować i uzyskać wszystkie płynące z tego korzyści (np. nowe budynki lub możliwość powiększenia miasta).

Mapa i bitwy

Pamiętaj, by podbijać prowincje na mapie kontynentu, ponieważ tylko w ten sposób możesz pozyskać cenne źródła surowców. Czy zajmiesz kolejne sektory za pomocą miecza, czy też przy użyciu swoich towarów - to twoja decyzja. Pierwsze sektory są łatwe do przejścia, kolejne wymagają od ciebie więcej. Ważne jest też, czym walczy przeciwnik. Uogólniając, szybkie jednostki są dobre przeciw jednostkom strzeleckim, opancerzone natomiast przeciw szybkim. W zamian, jednostki strzeleckie walczą dobrze przeciw opancerzonym. By dodatkowo pomóc sobie w walce, możesz przeszpiegować sektor przed walką. Dzięki temu wrogie jednostki będą lekko ranne od samego początku bitwy. Zwracaj też uwagę na ukształtowanie terenu - bonusy dla poszczególnych jednostek często zależą od tego, na jakim terenie się znajdują.

Gracze

Nie jesteś sam na świecie: w swoim sąsiedztwie znajdziesz graczy, z którymi możesz handlować. Jeśli dasz się poznać jako aktywny i przyjazny gracz, być może sąsiedzi zaczną cię odwiedzać, by wesprzeć twoje budynki. Oczywiście ty także możesz odwiedzać innych graczy i motywować lub restaurować ich budynki.
Da ci to kilka dodatkowych monet, które przydadzą się zwłaszcza w początkowym okresie gry. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz też cenne plany budowy Pereł Architektury. Perły dają wielkie korzyści tym, którzy je wzniosą i rozbudują na wyższe poziomy. Właściciel i jego pomocnicy rozbudowują Perły, wydając na to swoje Punkty Rozwoju. Po osiągnięciu kolejnego poziomu, gracze o największym wkładzie w budowę, otrzymują nagrody.
Oprócz pokojowej koegzystencji możesz też walczyć z przeciwnikami. Jeśli uda ci się zwyciężyć w bitwie, otrzymasz możliwość splądrowania wybranego budynku w mieście pokonanego gracza. Jest to zysk, ale raczej nie zawrzesz w ten sposób nowych przyjaźni.

Towary

Niedługo po starcie będziesz potrzebować towarów. Miej na uwadze, że warto planować wydatki wcześniej, by nigdy nie utknąć w miejscu z powodu braku jakiegoś, potrzebnego akurat, towaru. Nie musisz produkować wszystkiego samodzielnie - skup się na tych towarach, do których zasoby posiadasz na mapie. Następnie możesz przehandlować swoje towary za towary innych graczy, by zdobyć te, których potrzebujesz. Możesz też pójść inną drogą - stworzyć potężną armię i najeżdżać sąsiadów w poszukiwaniu potrzebnych towarów.

Wskazówki

 • Wszystko planuj odpowiednio wcześniej

 • Nie marnuj Punktów Rozwoju

 • Zdobywaj towary tak szybko, jak to możliwe

 • Przyjmuj tylko uczciwe oferty na rynku - nie płać za dużo, chyba że musisz

 • Używaj miejsca na rozbudowę w sposób wydajny

 • Zdobywaj wszystkie rozszerzenia terenu, jakie tylko możesz

 • Zbieraj dzienny bonus z ratusza

 • Zwracaj uwagę na poziom zadowolenia

 • Odwiedzaj innych graczy, motywuj ich i restauruj, by szybko zdobyć niewielką liczbę monet

 • Przed bitwą dokonaj zwiadu! Przygotuj armię odpowiednią do pokonania wroga i korzystaj z terenowych bonusów!

Wybór świata

Witaj ponownie, .

Zaloguj się do jednego ze światów, na którym już grasz:
  Zagraj na nieodkrytym przez ciebie świecie

   Nie jesteś ?

   Wyloguj

   blaaah